Niedziela, 09 grudnia 2018 r.   Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

10 grudnia 2018

W ostatnich trzech latach giełdowa wartość Spółek Skarbu Państwa wzrosła w sumie o 75 miliardów złotych. Co sprawia, że państwowe spółki zyskują na wartości? Jak bardzo istotne dla gospodarki są Spółki Skarbu Państwa? Między innymi o tym w poniedziałkowej audycji. Zajrzymy na trwający w Katowicach szczyt klimatyczny. Zaprosimy także Państwa na organizowane w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy targi i konferencję ekonomii społecznej. Zaprasza Michał Słobodzian.

7 grudnia 2018

Trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy - w audycji mówić będziemy o sukcesach i porażkach mijającej kadencji. Czy prezes Narodowego Banku Polskiego powinien próbować blokować artykuły na temat swoich rzekomych związków z aferą w Komisji Nadzoru Finansowego? Powrócimy do politycznego wymiaru walki o powstanie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Zapytamy o konsekwencje przejścia grupy posłów Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej. Porozmawiamy o przyszłości partii Ruch Prawdziwa Europa.

Goście w audycji Michała Słobodziana:
  • prof. Janusz Golinowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
  • dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 7.12.2018

6 grudnia 2018 - O wyższości prezentu nad rózgą

Czy tylko grzeczni dostają prezenty? Co to znaczy być grzecznym? Dlaczego nie prosimy Mikołaja o takie "towary" deficytowe jak: bliskość, uwaga, czułość, zrozumienie, czas dla siebie czy dobroć? Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy dającemu ?

Goście Ewy Dąbskiej:
- Elżbieta Okońska - pedagog UKW, Prezes Fundacji Laboratorium Bezpieczeństwa;
- Anna Michalak - psycholog;
- dr Wojciech Trempała - socjolog UKW;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 6.12.2018

5 grudnia 2018

Segregacja śmieci to już dla Polaków codzienność. Fundacja Alternatywna z Torunia idzie jednak o krok dalej. Stara się prawie nie produkować śmieci, a te, które powinny trafić na wysypisko przerabia i daje im drugie życie. O działaniach w ruchu "Zero Waste" rozmawiać będziemy z Agnieszką Rogaszewską - prezes Fundacji Aternatywna oraz prowadzącą warsztaty Katarzyną Wojciechowską. Do wysłuchania audycji zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 5.12.2018

4 grudnia 2018

Idą z duchem czasu. Zdobywają nowych czytelników, integrują lokalną społeczność - mowa o bibliotekach, których oblicze zmienia się w ostatnich latach na naszych oczach. Jaką rolę pełnią dziś i dlaczego muszą się zmieniać? Niedawno został opublikowany Ranking Bibliotek "Rzeczpospolitej". W tym zestawieniu na 2. miejscu biblioteka w Barcinie. 39. miejsce w skali kraju, a 2. miejsce w regionie przypadło placówce w Ciechocinku. 55. miejsce w kraju, a 3. w województwie zajęła biblioteka w Inowrocławiu.

O nowym postrzeganiu bibliotek, ale też o książkach jako najlepszym prezencie, opowiadały przedstawicielki bibliotek w regionie: Barcina, Inowrocławia i Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 04.12.2018

3 grudnia 2018

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że coraz bardziej w Polsce brakuje rąk do pracy. Pracodawcy mają coraz mniejszy wybór przy zatrudnianiu pracowników. Dodatkowym kłopotem jest coraz częściej obserwowany odpływ Ukraińców na zachód.

O tym rozmawiać będą goście w audycji Adriany Andrzejewskiej:
  • prof. Janusz Wiśniewski - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
  • Ewa Korecka - wykładowca z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i i dyrektor generalna Flex HR ;
  • Krzysztof Jurek - związek Pracodawców Kujaw i Pomorza, prezes Bydgoskiego Klastra Informatycznego i firmy LOGON ;
  • Maciej Smolarek - Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 3.12.2018

30 listopada 2018

W piątkowej audycji z cyklu "Regionalny Punkt Widzenia" eksperci komentują wydarzenia minionego tygodnia. Rozmawialiśmy o incydencie i eskalacji napięcia pomiędzy Rosją a Ukrainą, o liście ambasador USA do polskiego premiera, a także o rozruchach, które w miniony weekend odnotowano w Paryżu.

Gośćmi audycji Michała Jędryki byli:
  • prof. Joanna Taczkowska, kierownik Katedry Administracji i Prawa Administracyjnego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie;
  • prof. Wojciech Polak, kierownik Katedry Konfliktów Politycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 30.11.2018

29 listopada 2018 - Oportunizm i konformizm czyli dlaczego ulegamy

Rezygnacja z zasad moralnych i przekonań dla wygody i korzyści. Podporządkowanie i uległość a nasze zdanie. Osobowości autorytarne - jak z nimi współpracować?

Goście Ewy Dąbskiej:
- prof. Roman Leppert - pedagog UKW,
- Nadia Kostrzewa - Nowak - psycholog i psychoterapeuta,
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 29.11.2018

28 listopada 2018

Projekt Polityki Energetycznej Polski przedstawiony przez resort energii zakłada stopniowe odchodzenie od energetyki wiatrowej na lądzie. Kluczową rolę odgrywać ma rozwój fotowoltaiki (kolektory słoneczne) oraz morskich farm wiatrowych. Pierwsza taka farma ma ruszyć dopiero po 2025 roku. Eksperci są zaskoczeni, ponieważ niedawno ogłoszono, że energia wiatrowa jest najbardziej wydajnym pod względem redukcji emisji rozwiązaniem w sektorze energetycznym. Wiatraki są już o połowę tańsze od elektrowni węglowych, zatem czy należy w nie inwestować? Czy wiatraki mogłyby obniżyć rachunki za prąd przysłowiowemu Kowalskiemu w gospodarstwie domowym? M.in. o tym w "Zielonej strefie" dyskutować będą doradcy energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 28.11.2018

27 listopada 2018

Goście w audycji Magdy Jasińskiej związani są z tzw. "rozrywką". Jedni działają od lat i są rozpoznawalni, a kolejni dopiero wchodzą w ten świat, odnosząc już sukcesy w konkursach i festiwalach.
  • Jaka jest "dola" współczesnego artysty parającego się rozrywką?
  • Czy łatwo się przebić przez konkurencję i sprostać wymogom rynku?
O swoich sukcesach i projektach opowiadać będą: Sławek Wierzcholski, Ludmiła Małecka, Artur Grudziński, Maja Babyszka i Maksymilian Łapiński. Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punt Widzenia z 17.11.2018
1234567