Piątek, 18 stycznia 2019 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

17 stycznia 2019

Od 1 stycznia mamy nowe prawo dotyczące użytkowania wieczystego gruntów. Nastąpiło automatyczne ich przekształcenie pod budynkami mieszkalnymi. Co to oznacza? Jakie są bonifikaty? Kto na tym zyska? Czy ktoś straci? I jak to wszystko działa w praktyce? A pyta Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 17.01.2019

16 stycznia 2019

Czy rodząca może jeść? Co to jest plan porodu i czy da się go zawsze zrealizować? Czy kobieta otrzyma w szpitalu pomoc w karmieniu dziecka piersią? Jakie są kompetencje położnych? O nowych zasadach opieki okołoporodowej porozmawiamy z lekarzem, położnymi, przyszłymi i obecnymi mamami. Zaprasza Monika Siwak.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 16.01.2019

15 stycznia 2019

Jakie zmiany czekają kierowców w 2019 roku? Jakich zmian oczekają kierowcy w 2019 roku? Miały wejść w życie zmiany, które wprowadzałyby dwuletni okres próbny dla młodych kierowców - obowiązujące ich limity prędkości, nakaz naklejania zielonego liścia i odbycia dodatkowych szkoleń, np. na płycie poślizgowej. Świeżo upieczonych kierowców miałyby też obowiązywać inny zasady dotyczące punktów karnych i odbierania uprawnień do kierowania pojazdem.

Nowością w przepisach o ruchu drogowym na 2019 rok ma być wprowadzenie kar za niezachowanie odpowiedniej odległości od samochodu jadącego przed nami. To jedno z zaleceń Unii Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa drogowego. Takie restrykcje obowiązują już w Skandynawii i Niemczech. Czy Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotuje w końcu stosowne zmiany umożliwiające wprowadzenie tego przepisu?

I jeszcze sprawa filtrów DPF tak chętnie wycinanych z aut napędzanych silnikami Diesla. Czy posłowie w końcu zakończą dyskusje i wprowadzą takie zmiany, by sadzy z Diesli było w atmosferze naszych miast zdecydowanie mniej?

O tych sprawach w audycji Wojciecha Sobocińskiego dyskutowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.01.2019

10 stycznia 2019

Jest wszędzie - w naszych domach, ale i lasach czy oceanach. Plastik dosłownie zalewa świat, a naukowcy biją na alarm! Jest go coraz więcej, a każda jednorazowa torba plastikowa będzie na świecie dłużej niż my.
  • Co można zrobić, by chronić się przed zalewem plastiku?
  • Ile z niego możemy odzyskać?
  • Jak wygląda recykling w naszym regionie?
O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 10.01.2019

9 stycznia 2018

Czy polski uczeń jest przeciążony obowiązkami szkolnymi, czy odchorowuje szkolny stres?

Konsultant wojewódzki do spraw psychologii klinicznej alarmuje, że uczniowie często nie radzą sobie ze szkolną rzeczywistością. Nie mają czasu na realizowanie swoich pasji. Po ośmiu godzinach w szkole, kolejne godziny spędzają nad książką w domu.

Nie brakuje jednak głosów, że ten "przeciążony" uczeń, czasami godzinami przesiaduje w wirtualnym świecie. Są też opinie, że to rodzice oczekują od szkół i od swoich dzieci dobrych wyników.

Zaprasza Sława Skibińska-Dmitruk
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.01.2019

8 stycznia 2019

Polacy należą do najbardziej zadłużonych nacji w Europie. Na dodatek mamy najwyższy odsetek tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą należności. Rozwiązaniem, które coraz częściej brane jest pod uwagę, jest upadłość konsumencka. Jednak źle zastosowana może wpędzić zadłużonego w jeszcze większe kłopoty.
  • Kto winien myśleć o upadłości konsumenckiej?
  • Kto ogłasza upadłość i na podstawie jakich dokumentów?
  • Jakie są doraźne i długoterminowe skutki upadłości konsumenckiej?
Odpowiedzi w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 08.01.2018

3 stycznia 2019

Wykonujący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia, a nawet wolontariusze i stażyści – od 1 stycznia mogą wstąpić do związku zawodowego. Międzynarodowa Organizacja Pracy już w 2012 r. zobowiązała polski rząd do zmiany przepisów ustawy o związkach zawodowych. Krytycznie ustawę ocenia Konfederacja Lewiatan. Zdaniem przedstawicieli pracodawców przepisy zwiększą koszty utrzymania etatów związkowych i czynią ustawę o związkach zawodowych jeszcze bardziej skomplikowaną.

Ustawa wprowadza też podwyższone progi reprezentatywności. Dla zakładowych organizacji związkowych progi te podwyższono z 7 do 8 proc. dla organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego i ich organizacji członkowskich oraz z 10 do 15 proc. dla pozostałych organizacji. Czy nowe zapisy spowodują wzrost uzwiązkowienia w Polsce? Kto wstępuje do związków zawodowych?

Magda Jasińska zaprosiła do studia związkowców i przedstawicieli pracodawców.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 3.01.2018

2 stycznia 2019

W audycji Wojciecha Sobocińskiego poruszamy kwestię postanowień noworocznych. Zastanawiamy się nad sensem takich postanowień, o to z czego one wynikają. Jak sprawić, by dotrzymać postanowienia? Jak stawiać sobie cele możliwe do osiągnięcia? Jak motywować siebie i otoczenie do realizacji naszego postanowienia? Czy postanowienie musi być indywidualne, czy może być na przykład rodzinne? Jak wtedy rozpisać role poszczególnych członków rodziny? Noworoczność postanowień jest tu tylko pretekstem do głębszej refleksji o tym jak stawiać sobie w życiu cele i jak je osiągać. Przy udziale psychologa czy doradcy rodzinnego, była to interesująca rozmowa ze Słuchaczami.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 02.01.2018

1 stycznia 2018

Podsumowanie roku. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 1.01.2018

_______________________________ Witamy w 2019 roku! _______________________________
1234567