Niedziela, 18 listopada 2018 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce

Archiwum audycji

Mateusz Smoczyński

Mateusz Smoczyński. Foto © Zosia Zija & Jacek Pióro
Mateusz Smoczyński. Foto © Zosia Zija & Jacek Pióro
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Mateusz Smoczyński
Skrzypek jazzowy, kompozytor i ¼ zespołu Atom String Quartet. W niedzielę w NOSPRze odbyło się prawykonanie jego pierwszego koncertu skrzypcowego.

"Jeździmy bardzo dużo z zespołem Atom String Quartet w pewnym momencie mam taką ogromną chęć wystąpienia w normalnym składzie, no i to się dzieje. Nie miałem kiedy ćwiczyć, bo najpierw musiałem napisać ten koncert, cały czas jestem w podróży..."

Piątek, 9 listopada 2018 o godz. 21.07

Mariola Pryzwan

Mariola Pryzwan. Fot. Julita Górska
Mariola Pryzwan. Fot. Julita Górska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Mariola Pryzwan
Autorka wielu biografii m.in. Anny German, Ireny Jarockiej czy Anny Jantar.

"Piszę książki tylko o tych, których kocham, więc znalazły się ukochane poetki, ulubiony aktor bo pisałam o Zbyszku Cybulskim i właśnie te ukochane piosenkarki polskie, bo tylko zajmowałam się dotychczas polskimi piosenkarkami, więc Anna German, Anna Jantar i Irena Jarocka..."

Piątek, 2 listopada 2018 o godz. 21.07

Danuta Nowak

Danuta Nowak. Fot. facebook.com
Danuta Nowak. Fot. facebook.com
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Danuta Nowak
Wokalistka zespołu Happy End, która po powrocie z emigracji reaktywowała zespół.

"Happy End rzeczywiście jest to fantastyczne hasło na życie, bo zawirowań w życiu jest dużo i czasami mamy różne przemyślenia, czasami mamy różne problemy i zawsze cokolwiek by się nie działo to życzę wam, żeby był Happy End...."

Piątek, 26 października 2018 o godz. 21.07

Cheap Tobacco

Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Cheap Tobacco
Krakowski zespół, który niedawno wydał swoją kolejną płytę zatytułowaną "Szum". Rozmawiamy z Natalią Kwiatkowską - wokalistką i Michałem Bigulakiem - basistą zespołu.

"To jest podsumowanie naszej 3-letniej pracy. To jest prawie pół czasu istnienia zespołu, wiele się zmieniło, wiele nowych inspiracji się pojawiło i my się poznaliśmy troszkę lepiej. Muzycznie sobie pozwoliliśmy na zupełnie inne rzeczy, ale dzięki temu to nadal jest Cheap Tobacco, pomimo tego, że stylistycznie się zmieniliśmy. Liczymy na to, że będzie to słychać..."

Piątek, 19 października 2018 o godz. 21.07

Lora Szafran i Bogdan Hołownia

Bogdan Hołownia i Lora Szafran. Fot. polskieradio.pl
Bogdan Hołownia i Lora Szafran. Fot. polskieradio.pl
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Lora Szafran i Bogdan Hołownia
Lora Szafran i Bogdan Hołownia opowiadają o swojej najnowszej płycie koncertowej z piosenkami Warsa, Szpilmana i Wasowskiego.

"Te piosenki gdzieś tam w naszych uszach pozostały. To są czasy odległe, jak człowiek wzrasta w innym środowisku to te wspaniałe utwory sprzed wojny gdzieś tam śpią w szufladach i przy odrobinie nieuwagi można przeżyć życie i w ogóle na nie nie trafić, a jak się trafi to są skarby ogromnie ważne przede wszystkim dla naszego ducha..."

Piątek, 12 października 2018 o godz. 18.05

Piotr Salaber

Piotr Salaber. Fot. Magda Jasińska
Piotr Salaber. Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Piotr Salaber
Kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog m.in. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

"Kiedy wypadła mi jedna realizacja za granicą i nagle się okazało, że mam trochę wolnego czasu np. na to, żeby wydać płytę z moją muzyką filmową i teatralną – Między ekranem a sceną, żeby dopilnować wydania oratorium Non Omnis Moriar. Mam też zawsze trochę obowiązków uczelnianych - nawet kiedy nie ma zajęć, to są pewne rzeczy do zrobienia..."

Piątek, 5 października 2018 o godz. 18.05

Andrzej Sikorowski

Andrzej Sikorowski. Fot. facebook.com/AndrzejSikorowski
Andrzej Sikorowski. Fot. facebook.com/AndrzejSikorowski
Wokalista grupy Pod Budą, autor tekstów, kompozytor.

"Piosenki, które były prezentowane na antenie przez długi okres gdzieś zrastały się ze słuchaczami, zapadały im głęboko w pamięć. Dzisiaj przebój ma bardzo krótki żywot, nie chcę powiedzieć, że żywot motyla, po prostu jakaś piosenka jest popularna – ciach, ciach, ciach, zaraz idzie następna i następna i następna. Teraz człowiek nie zdąży się nawet nacieszyć nią..."

Piątek, 30 września 2018 o godz. 18.05
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Andrzej Sikorowski

Jerzy Maksymiuk

Jerzy Maksymiuk. Fot. facebook.com/JMaksymiuk
Jerzy Maksymiuk. Fot. facebook.com/JMaksymiuk
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Jerzy Maksymiuk
Maestro Jerzy Maksymiuk – genialny dyrygent i kompozytor. Niedawno ukazała się płyta Retro z jego kompozycjami, które Jerzy Maksymiuk wykonuje na dwa fortepiany z Januszem Olejniczakiem i wokalistką Kasią Moś.

"Napracowaliśmy się nad tą płytą, bo w dwójkę musieliśmy nie tylko zagrać, a te partie są trudne, a szczególnie tak zwane akompaniamenty, kiedy gramy z Kasią. Wcześniej razem ćwiczyliśmy, żeby było razem i te partie może nie wyglądają takie trudne, ale np. ragtime jest bardzo trudny pianistycznie, nieprzewidywalna harmonia no i te pulsacje rytmiczne. Ten styl uwielbiam..."

Piątek, 21 września 2018 o godz. 21.07

Sławek Wierzcholski

Sławek Wierzcholski. Fot. Magda Jasińska
Sławek Wierzcholski. Fot. Magda Jasińska
Bluesman, wokalista, harmonijkarz, lider "Nocnej Zmiany Bluesa" i pomysłodawca "Polskiego Dnia Bluesa".

"To, że ktoś gra bluesa, to nie znaczy, że gra go dobrze. Są młode zespoły, które kiedy zaczynają grają kiepsko, albo grają w sposób anachroniczny. Ta muzyka cały czas się rozwija i to co się gra obecnie, to powiedzmy 20 lat temu nie byłoby w ogóle za bluesa uznawane. Przeciętny słuchasz nie słucha muzyki ze względów historycznych czy edukacyjnych, a dlatego, że mu sprawia to przyjemność..."

Piątek, 14 września 2018 o godz. 21.07
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Sławek Wierzcholski

Maja Babyszka

Maja Babyszka w Polskim Radiu PiK. Fot. Magda Jasińska
Maja Babyszka w Polskim Radiu PiK. Fot. Magda Jasińska
Młoda artystka, którą pamiętamy z niezwykłego występu w powietrzu. Na zawieszonej nad rzeką Brdą platformie trzy lata temu Maja zagrała i zaśpiewała koncert w ramach cyklu "Rzeka Muzyki".

"Śpiew to jest moja pasja, a postawiłam jednak wiele na fortepian. To jest jakby zupełnie naturalna dla mnie sprawa. Śpiewam od dawna i nawet się nad tym nie zastanawiam. Fortepian to jest to coś nad czym pracuje i spędzam dużo czasu, a śpiew to tylko wyrażanie emocji..."

Piątek, 7 września 2018 o godz. 21.07
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Maja Babyszka
1234567