Sobota, 19 stycznia 2019 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce

Archiwum audycji

Marta Zalewska

Marta Zalewska. Fot. Beata Bierońska-Lach
Marta Zalewska. Fot. Beata Bierońska-Lach
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Marta Zalewska
Reżyser Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych w bydgoskiej Operze Nova.

"Nie mam jeszcze bardzo dużo lat, ale zdaję sobie sprawę, że życie jest jedno i jest krótkie, a muzyka to tylko jedna dziedzina tego życia. To wielki ocean możliwości i doznań, że w zasadzie nigdy nie chciałam się ograniczać. Mimo całego tego zaplecza: muzyki poważnej, jazzu, którego słuchałam latami, który do dzisiaj słucham, to jednak muzyka rockowa i te mocniejsze gitarowe brzmienia to jest to co najbardziej lubię. "

Piątek, 11 stycznia 2019 o godz. 21.07

Sebastian Gonciarz

Sebastian Gonciarz. Fot. Magda Jasińska
Sebastian Gonciarz. Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Sebastian Gonciarz
Reżyser Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych w bydgoskiej Operze Nova.

"Zespół Opery Nova i to jest tak, że nie nuda tylko wręcz odwrotnie, że są coraz to nowi ludzie, nowe inspiracje, jakby z nich, bo ja zawsze podkreślam, że jednak te koncerty są szyte na miarę i się to na miarę nie tylko publiczności, ale szyte na miarę też wykonawców, którzy je potem wykonują, śpiewają czy w nich tańczą. "

Piątek, 4 stycznia 2019 o godz. 21.07

Maksymilian Łapiński

Maksymilian Łapiński. Fot. Magda Jasińska
Maksymilian Łapiński. Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Maksymilian Łapiński
Finalista ostatniej edycji The Voice of Poland.

"Zawsze mnie ciągnęło, żeby robić coś swojego. Pamiętam jak zaczynałem się uczyć gry na gitarze, to grałem jakieś utwory i zawsze zbaczałem. Kiedy miałem się czegoś nauczyć, to wymyślałem w międzyczasie parę innych melodyjek – swoich. Zawsze miałem chyba taką potrzebę tworzenia i tak zostało mi do dzisiaj...?"

Piątek, 21 grudnia 2018 o godz. 21.07

Andrzej Jagodziński

Andrzej Jagodziński. Fot. nadesłane
Andrzej Jagodziński. Fot. nadesłane
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Andrzej Jagodziński
Pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Niedawno ukazała się płyta pt. "Pieczęć", którą nagrał razem z Antoniną Krzysztoń.

"Spędziliśmy kilka dni na wspólnym docieraniu się, później jeszcze 3 dni w Gostyniu w bazylice i myślę, że to jest właśnie rezultat tej pracy. Miejsce zaproponowała Antonina. Ja byłem tam pierwszy raz. Tam człowiek czuje i rzeczywiście coś jest w tym miejscu, że można z siebie wydobyć więcej. Pracowało się nad tym materiałem w taki sposób przyjemnie odizolowany od rzeczywistości, aczkolwiek było troszkę problemów, ale gdzie ich nie ma...?"

Piątek, 14 grudnia 2018 o godz. 21.07

Antonina Krzysztoń

Antonina Krzysztoń. Fot. antoninakrzyszton.pl
Antonina Krzysztoń. Fot. antoninakrzyszton.pl
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Antonina Krzysztoń
Wokalistka, pieśniarka – Jej najnowsza płyta pt. "Pieczęć" niedawno pojawiła się na rynku.

"To jest piękne, że mogę powiedzieć, że doświadczyłam łaski możliwość zrobienia tej płyty, ale bardzo wiele osób pomagało mi, mnóstwo osób się modliło za tą płytę i myślę że też działanie tej płyty jest w związku z tym takie mocniejsze, bo jest ten duch. Ja w każdym razie to odczuwam i myśmy to odczuwali w trakcie pracy, bo to się odbywało w niezwykłym miejscu..."

Piątek, 7 grudnia 2018 o godz. 21.07

Wojciech Kwapisz

Wojciech Kwapisz. Fot. facebook.com
Wojciech Kwapisz. Fot. facebook.com
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Wojciech Kwapisz
Znawca historii polskiego jazzu, pomysłodawca całej serii Polish Radio Jazz Archives. Od ponad 40 lat członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego..

"Te nagrania są wartościowe z różnych względów. I ze względów artystycznych i ze względów sentymentalnych, historycznych. Dzisiaj muzycy są niebywale sprawni, młodzi ludzie potrafią zagrać wszystko, no ale tamci - starsi mają przewagę."

Piątek, 30 listopada 2018 o godz. 21.07

Alosza Awdiejew

Alosza Awdiejew. Fot. aloszaawdiejew.pl
Alosza Awdiejew. Fot. aloszaawdiejew.pl
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Alosza Awdiejew
Bard, artysta estradowy, showman, zbieracz kawałów, językoznawca, wykształcony chórmistrz, formalnie emeryt, ale cały czas pracujący naukowo obecnie nad trudną książką. 26 listopada 2018 r. wystąpi ze swoim zespołem w Filharmonii Pomorskiej.

"Czasem proszą mnie żebym opowiedział ze sceny kawał, który im się podoba. To taka moja publiczność - wspaniała. Nawet graliśmy w zakładzie karnym - bardzo mi się spodobało jak krzyczeli później, po koncercie - Aloszka zostań z nami!. Ja im na to - strasznie dziękuję za zaproszenie ale kurde nie mam czasu!"

Piątek, 23 listopada 2018 o godz. 21.07

Andrzej Piaseczny

Andzej Piaseczny. Fot. z okładki płyty "25+"
Andzej Piaseczny. Fot. z okładki płyty "25+"
Artysta, muzyk, wokalista, który niedawno wydał płytę pt. "25+"

"Dzisiejszy świat wygląda tak, że słuchamy tylko singli, a ja jestem trochę staromodny i w dalszym ciągu kupuję płyty, których potem słucham od deski do deski. Z całej twórczości wybrałem 55 piosenek i gdybyśmy chcieli zagrać taki koncert, to musiałby on trwać jakieś 4 godziny..."

Piątek, 16 listopada 2018 o godz. 21.07

Mateusz Smoczyński

Mateusz Smoczyński. Foto © Zosia Zija & Jacek Pióro
Mateusz Smoczyński. Foto © Zosia Zija & Jacek Pióro
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Mateusz Smoczyński
Skrzypek jazzowy, kompozytor i ¼ zespołu Atom String Quartet. W niedzielę w NOSPRze odbyło się prawykonanie jego pierwszego koncertu skrzypcowego.

"Jeździmy bardzo dużo z zespołem Atom String Quartet w pewnym momencie mam taką ogromną chęć wystąpienia w normalnym składzie, no i to się dzieje. Nie miałem kiedy ćwiczyć, bo najpierw musiałem napisać ten koncert, cały czas jestem w podróży..."

Piątek, 9 listopada 2018 o godz. 21.07

Mariola Pryzwan

Mariola Pryzwan. Fot. Julita Górska
Mariola Pryzwan. Fot. Julita Górska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Mariola Pryzwan
Autorka wielu biografii m.in. Anny German, Ireny Jarockiej czy Anny Jantar.

"Piszę książki tylko o tych, których kocham, więc znalazły się ukochane poetki, ulubiony aktor bo pisałam o Zbyszku Cybulskim i właśnie te ukochane piosenkarki polskie, bo tylko zajmowałam się dotychczas polskimi piosenkarkami, więc Anna German, Anna Jantar i Irena Jarocka..."

Piątek, 2 listopada 2018 o godz. 21.07
1234567