Wtorek, 19 marca 2019 r.   Imieniny: Józefa, Bogdana
Polskie Radio PiK » Bliżej życia

Reportaże

Audycja z 19 marca 2019

Audycja Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.03.2019

Audycja z 15 marca 2019

Prace przy budowie S5 nadal "w polu". Fot. Henryk Żyłkowski
Prace przy budowie S5 nadal "w polu". Fot. Henryk Żyłkowski
W piątek 15 marca kończy się przerwa zimowa dla ekip budowlanych z trasy S5. Tymczasem wiadomo, że włoska firma Pizzarotti żąda renegocjacji umowy i dopłaty ok. 800 mln. złotych, w przeciwnym wypadku może nie podjąć dalszych prac. Firmy budujące inne odcinki S5 wykorzystały łagodną zimę i nie schodziły z placu budowy. Czy w poniedziałek, 18 marca prace będą kontynuowane przez Pizzarotti? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie chce na ten temat spekulować, a mieszkańcy naszego regionu czekają. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 15.03.2019

Audycja z 14 marca 2019 - "Tradycja i nowoczesność"

- Co mamy zrobić z aktywnymi ludźmi na emeryturze, którzy nie posługuja się komputerem? Czy ich pasja i poświęcenie mają się zmarnować z powodu nowych przepisów? - pytają członkowie organizacji pozarządowych z wielu miejsc w kraju. Nowe, dotyczące organizacji pozarządowych przepisy nakazują bowiem wyżej wymienionym podmiotom wysyłać sprawozdania roczne systemem e-PUAP. W tym celu wszyscy członkowie zarządu danej organizacji muszą posiadać "profil zaufany" i podpis elektroniczny. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 14.03.2019

Audycja z 13 marca 2019 - "Niedziela bez handlu"

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Fot. ilustracyjnie/Pixabay.com
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Fot. ilustracyjnie/Pixabay.com
Mija rok od wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, pojawiają się więc i pierwsze podsumowania. W 2018 roku obowiązywały dwie niedziele niehandlowe w miesiącu, w tym roku - trzy. W niedziele wolne od handlu w sklepach pracować mogą tylko ich właściciele. Sprawdziliśmy, czy nowe przepisy przyniosły im - jak planowano - więcej klientów. Zapytaliśmy też konsumentów, co sądzą o nowych przepisach po roku od ich wprowadzenia. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 13.03.2019

Audycja z 12 marca 2019

Ustawa krajobrazowa obowiązuje od 2015 roku, a mimo to polskie miasta nadal toną w reklamach. Fot. Adriana Andrzejewska
Ustawa krajobrazowa obowiązuje od 2015 roku, a mimo to polskie miasta nadal toną w reklamach. Fot. Adriana Andrzejewska
Ustawa krajobrazowa obowiązuje od 2015 roku, a mimo to polskie miasta nadal toną w reklamach. Dwa lata temu odbyły się w Toruniu konsultacje na temat kodeksu reklamowego. Podobny dokument opracowywała także Bydgoszcz. W obu miastach jednak nadal go nie ma... Czy jest szansa na zmianę? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 12.03.2019

Audycja z 11 marca 2019

Radni w Łysomicach nie mogą składać ustnych zapytań i interpelacji na sesjach Rady Gminy - twierdzą nasi rozmówcy. Istotnie - przyznaje wójt - punkt dotyczący interpelacji tak się rozrósł, że dominuje nad wszystkimi innymi tematami. Poza tym zawsze można złożyć zapytanie w formie pisemnej - dodaje wójt. Czy ułatwia to pracę radnym? O tym w reportażu Michała Zaręby w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 11.03.2019

Audycja z 8 marca 2019

Co znaczy być kobietą? Autorka stworzyła portret bohaterek swoich reportaży. Czasami silnych, wielkich i wspaniałych, czasami małostkowych i drażniących. Jednak wszystkie wspomniane kobiety walczyły o swoją przyszłość, o siebie. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 8.03.2019

Audycja z 7 marca 2019

Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
XXI wiek, a my nie mamy schodów - mówią mieszkańcy osiedla Miedzyń w Bydgoszczy. Chodzi o zejście z górnego tarasu na ul. Nakielską. By zrobić zakupy lub pójść na przystanek autobusowy, pokonują prowizoryczne stopnie, zrobione przez jednego z mieszkańców lub przemierzają teren należący do szkoły. I tu pojawia się clue sprawy, bowiem zejście z górnego tarasu osiedla planiści miejscy rozrysowali i umieścili na planach już kilka lat temu. Problem w tym, iż owo zejście wraz ze schodami znajduje się obecnie na terenie szkoły, która nie bardzo chce oddać grunt pod budowę przejścia, łączącego górną część Miedzynia z ulicą Nakielską. To zabór mienia gminnego - twierdzą mieszkańcy Miedzynia. Konflikt trwa, a plany wciąż pozostaja tylko na papierze. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 7.03.2019

Audycja z 6 marca 2019

Fot. Michał Słobodzian
Fot. Michał Słobodzian
Zabytkowy dworek w Palczynie od lat niszczeje. Władze gminy Złotniki Kujawskie kilkanaście lat temu zlikwidowały działającą w dworku szkołę. Czy gmina ma pomysł na zagospodarowanie obiektu? Czy likwidacja małej szkoły była zbyt pochopna? Próba odpowiedzi w audycji Michała Słobodziana.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 6.03.2019
1234567