Sobota, 20 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


Zdrapka Wielkopostna

Zdrapka Wielkopostna
Zdrapka Wielkopostna
Już 6 marca rusza kolejna, tym razem światowa edycja Zdrapki Wielkopostnej. W Wielkim Poście 2019 z inspiracji polskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego ruszą pierwsze edycje Zdrapki w Hongkongu, Makau i na Tajwanie. Modlić się nią będą chrześcijanie w języku nie tylko polskim, ale także chińskim i mandaryńskim. Globalny projekt przyjął nazwę OGINI, która jest anagramem hiszpańskiej formy imienia św. Ignacego.

Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Każdego dnia zdrapujemy pole, na którym umieszczone jest zadanie związane z trzema filarami Wielkiego Postu – postem, jałmużną i modlitwą. Wszystko w duchu rekolekcji ignacjańskich, czyli odnajdywaniu Boga „tu i teraz”. Zdrapka jest przeznaczona dla wszystkich, niezależnie od wieku, stanu i sytuacji życiowej.

Treści polskiej edycji mają swoje źródło w nauczaniu papieża Franciszka o chrześcijańskiej radości i nawiązują do programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski na lata 2017-2019.

W tym roku ruszamy z nową formułą: OPEN SOURCE ­­– chcemy, aby idea Zdrapki pojawiła się WSZĘDZIE. Zapraszamy wszystkie media, społeczności, blogerów do publikowania zadań i swoich wielkopostnych challengy!

Misterium Męski Pańskiej

Misterium Męski Pańskiej
Misterium Męski Pańskiej
Tradycyjnie w Wielką Środę, w tym roku 17 kwietnia, na błoniach w Grębocinie odbędzie się Misterium Męki Pańskiej.

Misterium w Grębocinie organizowane jest od 2008 r. Każdego roku w jego przygotowanie zaangażowanych jest blisko 200 osób, a gromadzi ok. 3 tysięcy uczestników. Patronat honorowy nad Misterium objęli biskup toruński Wiesław Śmigiel i wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz.

Organizatorzy kładą nacisk na to, by dać uczestnikom możliwość przeżycia, niejako na własnej skórze, wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat. Osoby przybywające na Misterium są nie tylko widzami, ale stają się częścią tych wydarzeń.

Za każdym razem Misterium towarzyszy motyw przewodni. W poprzednich latach uczestnicy mogli odkrywać tajemnicę Bożego Miłosierdzia, rolę Maryi w dziele zbawienia czy moc Eucharystii. Myślą przewodnią tegorocznego Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie będzie starcie dobra ze złem, światła z ciemnością. Ta walka zostanie ukazana na przykładzie postaci biblijnego Nikodema.

Misterium Męki Pańskiej odbędzie się 17 kwietnia (środa) o godz. 19.30 na placu przy ul. Owocowej w Grębocinie.

Konferencja naukowa "Prawo w dobie cyfryzacji"

Konferencja Naukowa "Prawo w dobie cyfryzacji"
Konferencja Naukowa "Prawo w dobie cyfryzacji"
W środę 17 kwietnia 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Prawo w dobie cyfryzacji". Jej organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Prawa Nowych Technologii.

Jest to już dziewiąta edycja konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu, cyberprzestępczości, ochronie danych osobowych i własności intelektualnej. Wydarzenie po raz kolejny zgromadzi studentów i doktorantów, prawników, praktyków z branży IT, a także wszystkich miłośników dynamicznie rozwijającej się dziedziny prawa nowych technologii. Przedmiotem referatów i dyskusji będą ważne i aktualne zagadnienia, takie jak: ochrona danych osobowych i nieosobowych; oszustwa i kradzieże z wykorzystaniem komputera; prawo a sztuczna inteligencja; technologia blockchain – możliwości i ryzyka; prawo podatkowe a nowe technologie – wzajemne oddziaływania.


Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory
Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory
25 kwietnia w Toruńskim Parku Technologicznym odbędzie się kolejna edycja Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory. Młodzi wynalazcy i innowatorzy z całej Polski zaprezentują swoje projekty konkursowe, a Jury zadecyduje, które z nich przejdą do krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory. Uczniowie lokalnych szkół natomiast, będą mogli wziąć udział w pasjonujących eksperymentach i warsztatach naukowych.

Steve Kindler "My Music for Peace"

Steve Kindler "My Music for Peace"
Steve Kindler "My Music for Peace"
Rada Fundacji BORYNA Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką ma przyjemność zaprosić mieszkańców Bydgoszczy na koncert "My Music for Peace" w wykonaniu amerykańskiego wirtuoza skrzypiec, Steve'a Kindlera na 9 strunowe skrzypce elektryczne w Sali Aula Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w dniu 28.04.2019, godz.18.00

Steve Kindler światowego formatu genialny skrzypek, keyboardzista, aranżer, kompozytor, wizjoner, mistrz gry na wielostrunowych instrumentach strunowych, jeden z legendarnych ojców Fusion (Mahavishnu Orchestra : „Visions of the Emerald Beyond” Janem Hammerem : „Melodies”) z Jeffem Beckiem: „Oh Yeah”,)

Koncert będzie wielką ucztą dla miłośników muzyki z dużą zawartością Muzyki w muzyce, w szczególności wyrafinowanych brzmień fusion, jazzu, eleganckiej klasyki, ambient, filmowej, world music. Artyście będą towarzyszyć muzycy z Bydgoszczy

9 strunowe skrzypce Steve'a Kindlera mają brzmienia wielu instrumentów strunowych i struny wszystkich orkiestrowych smyczków, wszystkie zakresy brzmień.

Recital Hanny Banaszak

Recital Hanny Banaszak
Recital Hanny Banaszak
Hanna Banaszak - jest z nami od końca lat 1970 i dzięki wiarygodności, wrażliwości i różnorodności jest z nami po dziś dzień. Jedna z największych gwiazd polskiej estrady. Z jednakową perfekcją i uczuciem śpiewa Przyborę, Koftę, Młynarskiego, Preisnera, Stabat Mater czy Dzieci Sancheza. Jest ceniona za kunszt, niebywały smak, kulturę.

Z równą dezynwolturą interpretuje poezję Jana Kochanowskiego, J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego, mierzy się z muzyką M. Daviesa, Vivaldiego, Mozarta, Metheny-ego, Gershwina, EllingtonaWydała tomik wierszy, fotografuje.

Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza etc

XXIV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa

XXIV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa.
XXIV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa.
28-29 maja 2019 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Inowrocławiu odbędzie się XXIV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa. Temat konferencji: „Bezpieczeństwo zdrowotne 4.0. Nowe technologie monitorowania, obrazowania, modelowania, prognozowania stanu zdrowia i środowiska”.

Celem Forum jest dokonanie przeglądu projektów i działań wdrożeniowych technologii cyfrowych w zakresie teleopieki, telemedycyny, robotyzacji, wirtualnej opieki medycznej, inżynierii systemów opieki zdrowotnej, zarządzania danymi, przechowywania i bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej, diagnostyki, prognoz i klasyfikacji chorób, technologii uczenia maszynowego, medycyny obliczeniowej (big data), systemów powiadamiania w nagłych i nadzwyczajnych zagrożeniach, monitorowania i obrazowania środowiska, a także wykorzystania dronów w opiece medycznej i bezpieczeństwie ekologicznym.

9. Blues na Świecie Festival

9. Blues na Świecie Festival
9. Blues na Świecie Festival
Tu rządzi Blues! 9. edycja Blues na Świecie Festival

7 i 8 czerwca 2019 w kujawsko-pomorskim Świeciu wystąpi śmietanka światowego bluesa. Wśród gwiazd laureat nagrody Grammy Jon Cleary, nazywany „legendą nowoorleańskiego bluesa i funku” oraz pięciokrotnie nominowany do tej nagrody Robben Ford, zaliczany do najwybitniejszych postaci światowego bluesa oraz gigantów gitary. Rezerwujcie czas, by nie przegapić najbardziej bluesowego święta muzycznego tego lata.