Wtorek, 20 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


Bajkowe środki podróży

Bajkowe środki podróży
Bajkowe środki podróży
Kto będąc dzieckiem nie marzył o tym, aby przenieść się w świat bajek? W dniach 3-19 sierpnia mieszkańcy Bydgoszczy i okolic będą mogli zwiedzać interaktywną wystawę „Bajkowe środki podróży” i zobaczyć magiczne wehikuły ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Wystawie będzie towarzyszyć akcja czytania książek dzieciom we współpracy Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. To wszystko w Zielonych Arkadach.
Już od 3 sierpnia na pasażach Zielonych Arkad będzie można zwiedzać wystawę „Bajkowe środki podróży”. Ekspozycja obejmie 7 interaktywnych wysp tematycznych, które przedstawiają świat wybranych bajek.
Wśród baśniowych środków transportu dzieci i dorośli zobaczą łódkę w kształcie liścia,
w której mieszka malutka Calineczka. Nie zabraknie kultowej karocy Kopciuszka, którą ciągnie pięknie mieniący się koń. W powietrzu zawiśnie latający dywan z „Baśni z 1001 nocy”, obok którego będzie można zwiedzać sezam ze skarbami. Wielbiciele niezwykłych przygód „Alicji w Krainie Czarów” będą mogli zajrzeć do tajemniczego tunelu oraz przeglądać się w krzywym zwierciadle. Przy wyspie z „Siedmiomilowymi butami” najmłodsi sprawdzą swoją sprawność na interaktywnej planszy. Dodatkowo dzieci będą mogły wejść do ogromnego brzucha wieloryba, którym podróżował Dżepetto – twórca Pinokia.

Festiwal Optymizmu 2019

Festiwal Optymizmu
Festiwal Optymizmu
Festiwal Optymizmu 2019 to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, którego nadrzędnym celem jest przekazywanie i wywołanie pozytywnych emocji wśród gości. W tym roku statuetką Optymista Roku zostaną nagrodzeni m.in. Robert Korzeniowski, Czesław Lang, Tomasz Zubilewicz, Paweł Deląg, Katarzyna Pakosińska, Marek Włodarczyk, Radosław Liszewski, Danuta Stankiewicz. Na Festiwalu pojawią się laureaci z zeszłych lat, a Super Optymiści odcisną swoje dłonie w jedynej na tym świecie Alei Optymistów.

IX inscenizacja historyczna w Wierzchucinie

W sobotę 24 sierpnia 2019r. o godz. 16:00 już po raz dziewiąty organizujemy inscenizację historyczną w niewielkim Wierzchucinie w gminie Cekcyn, znanym głównie ze skrzyżowania dwóch linii kolejowych: nr 201 i nr 208. W tym roku scenariusz inscenizacji przenosi nas do Czerska Świeckiego gdzie z 21 na 22 września 1944r. połączone siły dwóch zgrupowań Armii Krajowej a mianowicie Świerki-101 i Jedliny-102 dokonały w sile ok. 130 żołnierzy udanej akcji na stacjonujących w tej miejscowości żołnierzy Luftwaffe. Po stronie przeciwnika poległo 10 żołnierzy a kilkanaście zostało rannych, po stronie AK ranna została tylko jedna osoba.

W 2019r. przypada stulecie odzyskania przez Polskę Pomorza. Związana z tym okresem jest postać Gerarda Pająkowskiego w Brzoziu w gm. Cekcyn, powstańca wielkopolskiego, ułana 18 Pułku Pomorskiego, plutonowego, który 17 stycznia 1920r. zginął od kuli we wsi Lipie nieopodal Gniewkowa. Pogrzeb ułana – plut. Gerarda Pająkowskiego stał się wielką manifestacją polskości mieszkańców Torunia. Ponadto 1 września obchodzimy 80-lecie wybuchu II wojny światowej. W 2010 obchodzimy też 75-lecie funkcjonowania poligonu rakietowo-doświadczalnego „Heidekraut” („Wrzos)”, który funkcjonował od czerwca 1944r. do stycznia 1945r. i z terenu którego wystrzelono ponad 320 rakiet balistycznych A4 (V2).

XXIII Pałuckie Targi Rolne i XVII Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

XXIII Pałuckie Targi Rolne i XVII Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych
XXIII Pałuckie Targi Rolne i XVII Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych
XXIII Pałuckie Targi Rolne i XVII Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Żninie odbędą się w dniach 24-25 sierpnia 2019 r. na terenie inwestycyjnym Grupy Arche przy ul. Kl Janickiego.

Pałuckie Targi Rolne to impreza organizowana od 1997 roku w Żninie. Gromadzi corocznie wystawców z całej Polski i ma za zadanie zaznajomienie rolników z powiatów: żnińskiego, mogileńskiego, wągrowieckiego, nakielskiego i inowrocławskiego z ofertą wystawców w branżach: maszyn i urządzeń, ogrodniczej i szkółkarskiej, pasz, nawozów i środków ochrony roślin, doradztwa i obsługi rolnictwa, materiałów budowlanych i branży spożywczej.

Pałuckie Targi Rolne odbywają się zawsze pod koniec sierpnia: w sobotę między godzinami 10.30 a 18.00, a w niedzielę - między 9.00 a 17.15. Przez 20 lat odbywały się na plaży nad Jeziorem Czaple w Żninie, a od 2017 roku mają nową lokalizację i odbywają się nad drugim żnińskim jeziorem - Jeziorem Dużym.

Motopiknik Country w Grabowcu

68614506 2408326732594104 2362844947582812160 n
68614506 2408326732594104 2362844947582812160 n
Trzy dni wspaniałej zabawy w stylu Country!

Zlot samochodów amerykańskich, terenowych, tuningowanych, starych klasyków, motocykli oraz rowerów customowych. Każdego dnia inne atrakcje!

W piątek zapraszamy posiadaczy samochodów amerykańskich, terenowych, tuningowanych, starych klasyków, motocykli i rowerów customowych do zgłaszania swojego udziału i przyjazdu na zlot - przewidziane są nagrody. Zapraszamy także wszystkich posiadaczy blaszanych samochodzików na pedały typu AZAK. Specjalnie dla Waszych dzieci zorganizujemy Wielki Wyścig AZAKów. Dzięki MOTO SKULL chętni będą mogli spróbować przejechać po stosunkowo prostej pętli enduro na motocyklach terenowych AJP. Zorganizowany będzie też pokaz motocrossowy. Po południu AMATORSKIE ZAWODY W CIĘCIU DREWNA PILARKAMI SPALINOWYMI - dla wszystkich chętnych. W piątek odbędzie się także PIERWSZY KUJAWSKO-POMORSKI WYŚCIG KOSIAREK DO TRAWY - zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się z własną kosiarką do udziału w wyścigu.

Sobota zacznie się od Parady do Torunia, gdzie odbędzie się krótka prezentacja pojazdów i uroczysty powrót ulicami Torunia na teren pikniku.

Niedziela to dzień pełen zabawy i odkrywania talentów. Wielki BIEG Z ŻONĄ na plecach - dla zwycięzcy atrakcyjna nagroda! Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w biegu.

Szczegółowy program na: https://www.facebook.com/events/361710281407600/

Festiwal Parzybroda

Parzybroda 2019 cały program net
Parzybroda 2019 cały program net
Parzybroda 2019 białe błota
Parzybroda 2019 białe błota
IX edycja festiwalu PARZYBRODA pod wezwaniem Jana Parzybrody i Edwarda Stachury.
Impreza łącząca przeróżności, wykorzystująca kujawskie krajobrazy oraz szatańskie zdolności.

Koncerty, odczyty literackie, projekcje filmowe, spacery i warsztaty odbędą się w trzech bliskich sobie miejscowościach: Białych Błotach, Aleksandrowie Kujawskim i Ciechocinku. Festiwalowe wydarzenia rozegrają się w różnorodnych przestrzeniach: w lesie nad rzeką Tążyną, w klubie Fado, w bibliotece, w kinie. W tym roku wystąpią m.in. : DEZERTER, MIKOŁAJ TRZASKA, THE PAU, KIEV OFFICE, KONRAD GÓRA, COJOT CARLOS, ADAM BORZIČ, ZOFIA BAŁDYGA, MACIEJ BOBULA, ILONA WITKOWSKA, JAKUB SĘCZYK, ALEKSANDER TROJANOWSKI, RAFAŁ RÓŻEWICZ, NATALIA DZIUBA.

Zapraszamy i miejmy nadzieję, do zobaczenia!
12