Czwartek, 06 października 2022 r.   Imieniny: Artura, Brunona
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


Ustanowienie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Patronem Powiatu Rypińskiego

mat. organizatora
mat. organizatora
Starosta rypiński Jarosław Sochacki zaprasza na oficjalne obchody związane z nadaniem patrona dla Powiatu Rypińskiego, którym decyzją Stolicy Apostolskiej został bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Już 16 października br. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Rypinie odbędzie się msza święta pod przewodnictwem bp. Piotra Libery połączona z odczytaniem dekretu ustanawiającego bł. ks. Jerzego Popiełuszkę patronem Powiatu Rypińskiego. Eucharystia rozpocznie się o godz. 13:00, a poprzedzi ją występ poetycko-muzyczny o godz. 12:30 ku czci błogosławionego przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie.

Powiat Rypiński jest częścią województwa kujawsko-pomorskiego i należy do najstarszych jednostek terytorialnych państwa polskiego. Ponadto, będzie to pierwszy Powiat w województwie kujawsko-pomorskim, który otrzyma swojego patrona.
Powojenny okres stał się dla Powiatu Rypińskiego miejscem rozwoju „Solidarności”. Poświęcenie sztandaru rypińskiego NSZZ „Solidarność” miało miejsce 18 października 1981 roku przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego na terenie dzisiejszego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rypinie.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko ma wiele miejsc kultu w naszym Powiecie. Żywym pomnikiem jego działalności jest prężnie funkcjonująca „Solidarność”. Do dziś związkowcy oraz sympatycy organizacji gromadzą się na wspólnych obchodach utworzenia organizacji i uczczenia męczeńskiej śmierci swojego patrona. Ponadto, wraz z mieszkańcami, członkowie organizacji ufundowali pamiątkową tablicę poświęconą ks. Jerzemu, która znajduje się na murach kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Rypinie.

Historia ks. Jerzego jest także częścią historii Powiatu Rypińskiego. W okresie II wojny światowej mieszkańcy oraz zamieszkane przez nich tereny bardzo mocno zostały dotknięte przez działania nazistowskich Niemiec. Z rąk katów zginęło wielu nauczycieli i kapłanów. Wśród nich znalazł się ks. Gajewski i Gogolewski, brutalnie zamordowani w utworzonym wtedy w Rypinie Domu Kaźni. Ich śmierć bardzo zbliżona jest do męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który zginął z rąk komunistycznej władzy.

Uroczystości odbędą się z udziałem władz państwowych, samorządowych, delegacji, pocztów sztandarowych. W obchodach ustanowienia patrona dla Powiatu Rypińskiego weźmie także udział rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Gminne uroczystości z okazji 83. rocznicy zbrodni pomorskiej 1939 w Słupówku

mat. organizatora
mat. organizatora
8.10.2022. Drzewianowo Kościół Parafialny i świetlica wiejska -
Słupówko k. Mroczy

Upamiętnienie pomordowanych w wyniku rozstrzelania przez Niemców 24
mieszańców Mroczy i okolic (Skoraczewa, Mierucina i Ostrowa) w IX-X.1939r. w lesie w Słupówku (w pobliżu Mroczy) w ramach zbrodni Pomorskiej 1939. Pośród nich byli m.in. Burmistrz Mroczy (ppor. rez. WP Seweryn Ciążyński, Kierownik Szkoły w Mroczy (Gapiński Julian), Powstaniec Wielkopolski i uczestnik wojny w 1920 roku (Stanisław Jamry), Sołtysi wsi Skoraczewo Józef Urban, Sołtys wsi Ostrowa Franciszek Rybka. Po ekshumacji w roku 1945 ofiary mordu zostali pochowani we wspólnej mogile na "starym" Cmentarzu w Mroczy.

Program uroczystości obejmuje uroczystą Mszę Świętą w Kościele parafialnym pw. Św. Anny w Drzewianowie o godz. 10.00, następnie przejazd do miejsca egzekucji tj. lasu w Słupówku i dalsza część uroczystości (ok. godz. 11.30). M.in. nastąpi tam odsłonięcie kamienia z tablicą memoratywną oraz poświęcenie kamienia i tablicy wraz z odrestaurowanym Krzyżem. Wojskową honorową asystę pełnić będą żołnierze
82 batalionu lekkiej piechoty z Inowrocławia.

Po tych dwóch częściach oficjalnych nastąpi przejazd do Drzewianowa, gdzie w świetlicy wiejskiej w Drzewianowie odbędzie się spotkanie wszystkich uczestników uroczystości.

Zakończenie uroczystości ok. 13.00.

I Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy bitwy pod Koronowem. Wilcze 2022

mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
8 października 2022 r. w m. Wilcze k/ Koronowa

Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne Bractwo wraz z Urzędem Miasta i Gminy Koronowo przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Historii Batalion Obrony Narodowej Koronowo mają zaszczyt zaprosić na I Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy bitwy pod Koronowem. Wilcze 2022

Sponsorem głównym firmą GREEN Camo z Lublina i sponsorem technicznym A-Gora Num dystrybutorem ołówków do monet Le Crayon a Andre oraz środków do oczyszczania i konserwacji artefaktów a Odkrywca Historii dostarczy pudełka do zabezpieczania monet znalezionych podczas poszukiwań. Będą również dodatkowo inne atrakcyjne niespodzianki!

Gorąco zapraszamy na ZLOT DETEKTORYSTÓW, który odbędzie się 8 października 2022r. w m. Wilcze k/ Koronowa, woj. Kujawsko-Pomorskie. Start 9.00 przy Świetlicy Wiejskiej w Wilczu. Zapisy do uczestnictwa wyłącznie drogą mailową pod adresem: stowarzyszenie@bractwo.edu.pl

Szczegółowy plan zlotu na plakacie.
8.45 – rejestracja uczestników.
9.00 – przywitanie uczestników, przemowy, złożenie kwiatów pod Tablicą Pamiątkową,
9.20 – krótkie szkolenie archeologiczne oraz rys historyczny bitwy.
9.30 – podział na grupy, przedstawienie planu poszukiwań i oficjalne rozpoczęcie poszukiwać Tura I.
12.15 – 13.45 obiad i przerwa kawowa.
13.45 – 17.45 poszukiwania Tura II.
17.45 – 18.15 zdanie i skatalogowanie artefaktów.
18.15 – 19.50 grill i przerwa kawowa, rozmowy, integracja.
19.50 – 20.00 wyłonienie Mistrza Poszukiwań i ogłoszenie pełnych rezultatów konkursu.
20.00 – 20.55 Zaproszenie na przyszły rok, podsumowanie formalne Zlotu, nawiązywanie kontaktów, rozmowy, rozwiązanie Zlotu i przygotowanie do zakończenia Zlotu.
21.00 – Rozwiązanie Zlotu i oficjalne zakończenie imprezy, wyjazd uczestników Zlotu.

VII Konkurs Wokalny im. I.J. Paderewskiego

mat. organizatora
mat. organizatora
W dniach 3–6 listopada 2022 roku w Bydgoszczy, odbędzie się siódma edycja Konkursu Wokalnego im. I.J. Paderewskiego. Organizatorem Konkursu jest Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz działająca przy niej Fundacja Konsonans. Konkurs jest organizowany w cyklu trzyletnim, ma charakter ogólnopolski, a przeznaczony jest studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych (kobiety w wieku do 30 lat, mężczyźni do 32 lat).

Jest to jedyny w Polsce konkurs pieśniarski poświęcony wokalnym kompozycjom I.J. Paderewskiego, a jednocześnie polskiej liryce wokalnej tworzonej w latach życia i działalności Mistrza. Celem konkursu jest promocja jego spuścizny kompozytorskiej, popularyzacja liryki wokalnej najwybitniejszych rodzimych twórców jego epoki, a także promowanie utalentowanych młodych polskich śpiewaków.

VII Konkurs Wokalny im. I.J. Paderewskiego odbywać się będzie pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Patronami medialnymi będą Polskie Radio PiK oraz TVP Bydgoszcz.

Uczestników oceniać będzie znakomite Jury złożone z wybitnych artystów, pod przewodnictwem pomysłodawczyni konkursu, prof. Katarzyny Rymarczyk. Będą to: Urszula Kryger, Ewa Marciniec, Olga Pasiecznik, Jacek Greszta, Robert Marat, Ryszard Minkiewicz.

Konkurs rozpocznie się 3 listopada o godz. 18.00 koncertem inauguracyjnym w wykonaniu laureatów poprzedniej edycji, a zakończy uroczystością rozdania nagród i koncertem laureatów – 6 listopada o godz. 17.00. Przesłuchania konkursowe i koncerty odbywać się będą w Sali koncertowej im. prof. Romana Sucheckiego, mieszczącej się w budynku Akademii Muzycznej przy ul. Staszica 3 (wstęp wolny).

Występy laureatów zarejestrowane zostaną na płycie CD. W konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody pieniężne (fundatorem I Nagrody jest Prezydent Miasta Bydgoszczy, Pan Rafał Bruski) oraz koncerty ufundowane przez Filharmonie polskie i inne instytucje kultury.

Bieg do Santiago de Compostela

mat. organizatora
mat. organizatora
Stowarzyszenie Brodnica Biega organizuje Bieg do Santiago de Compostela. Brodniccy biegacze w 10 dni przebiegną ponad 3550 km. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-25 października. Celem akcji jest pomoc dla Magdy Janke z Brodnicy. Bieg jest objęty patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego.

Bieg rozpocznie się w Brodnicy i zakończy w samym Santiago de Compostela. 27 biegaczy w ciągu 10 dni przebiegnie łącznie ponad 3550 km. Jest to możliwe dzięki biegowi na zasadzie sztafety. Każdy biegacz przebiegnie codziennie 10-20 km, które łącznie dadzą ponad 300 km każdego dnia. Celem akcji pomoc dla Magdy Janke z Brodnicy. Magda ma 31 lat i od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Ma niedowład czterokończynowy. Pomimo wieloletnich ćwiczeń i dwóch operacji, nie chodzi samodzielnie. Razem z mamą Beatą mieszkają na trzecim piętrze, co uniemożliwia Magdzie wychodzenie z domu. Marzeniem rodziny jest zamiana mieszkania na parterowe.

Rok 2022 jest obchodzony jako rok szlaku św. Jakuba. Camino de Santiago jest jedną z najstarszych i najważniejszych dróg pielgrzymkowych obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Historyczne początki szlaku sięgają IX w. Celem pielgrzymki jest katedra w Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła. Symbolami szlaku są muszla oraz krzyż św. Jakuba. Jedna z odnóg szlaku przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Brodnica Biega”. Od lat organizuje ono imprezy biegowe, takie jak ,,Dycha Anny Wazówny” i ,,Charytatywny Bieg Mikołajkowy”. Największym dotychczasowym wydarzeniem była pielgrzymka biegowa do Rzymu w roku 2014.

Wówczas brodniczanie pobiegli do Watykanu na mszę kanonizacyjną Jana Pawła II. Trasa obejmie takie miasta europejskie jak Lipsk, Mainz, Reims, Paryż, Poitiers, Pampeluna czy Leon. Bieg rozpocznie się 15 października. Pierwszy dzień będzie miał miejsce w Polsce i odwiedzone zostaną m. in. Brodnica, Szafarnia, Golub Dobrzyń, Toruń i Kruszwica.

PROCH. Film dokumentalny o życiu i twórczości Roberta Procha

mat. organizatora
mat. organizatora
28 października 2022 r.
Kino Orzeł przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

PROCH to film dokumentalny o Robercie Prochu (1986-2019) – twórcy uznawanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli urban artu na świecie. Robert Proch był autorem murali, obrazów i wielokrotnie nagradzanych animacji. Artystyczny ślad tego urodzonego w Bydgoszczy twórcy na trwałe wzbogacił przestrzeń nie tylko jego rodzinnego miasta, ale i wielu miast w Polsce i na świecie. Był pierwszym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w kultowej londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa – współpracownika, kuratora i promotora Banksy’ego. Twórczość Roberta Procha była prezentowana na kilkudziesięciu wystawach grupowych oraz indywidualnych w Europie i USA.

Robert Proch jest szczególnie ceniony za styl, umiejętność zatrzymania ruchu na płótnie oraz sprawne poruszanie się w świecie złożonych metafor. Jego przywiązanie do detalu, dobór kolorów czy bogactwo kontekstów sprawiają, że każde z dzieł jest wielopłaszczyznową opowieścią.

W filmie dokumentalnym o Robercie twórcy ukazują zarówno jego bogate życie artystyczne jak i historię człowieka, który jako jeden z niewielu "potrafił animować w czasie rzeczywistym". To opowieść o intymnym świecie twórczości Procha opowiedziana przez jego najbliższych, przyjaciół i współpracowników, którzy towarzyszyli mu zarówno na rusztowaniu jak i w domowej pracowni, gdzie powstawały wszystkie jego płótna. W filmie udział wzięli m.in. Bartek Świątecki (Pener), Daniel Kaliński (Chazme), Michał Wręga (Sepe), Przemek Blejzyk (Sainer).

Premiera filmu odbędzie się 28 października w Kinie Orzeł przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Na godz. 12.00 zaplanowany jest pokaz dla szkół, na godz. 20.30 otwarty pokaz dla wszystkich zainteresowanych. Darmowe wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w kasie Kina Orzeł. Premiera poprzedzona będzie pokazem animacji autorstwa Roberta Procha, a w galerii w holu kina zaprezentowane będą najważniejsze prace wielkoformatowego malarstwa twórcy.
filrm, sztuka,

Hipoteza w nauce: 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

mat. organizatora
mat. organizatora
19-21 października 2022 r.

Collegium Minus, Fosa Staromiejska 1A, Toruń

Konferencja ma na celu refleksję nad rolą myślenia hipotetycznego w formułowaniu i rozwoju teorii i modeli naukowych. W przyszłym roku akademickim mija 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Uważamy, że bardzo istotne byłoby omówienie tego, jak zmieniło się nasze rozumienie roli hipotez w wyjaśnianiu naukowym od czasów Kopernika. Czy hipotezy są nadal użytecznym narzędziem w nauce, czy też zostały zastąpione innymi koncepcjami lub metodami naukowymi? Celem konferencji jest przyczynienie się do dialogu między naukowcami, historykami nauki, filozofami nauki i logikami zainteresowanymi naukowymi metodami rozumowania.

Bydgoskie Dni Projektowe

mat. organizatora
mat. organizatora
14,15,16 października 2022 r.
Młyny Rothera, Bydgoszcz


Bydgoskie Dni Projektowe to miejski festiwal poświęcony polskiej myśli projektowej i celebrowaniu współtwórczej przestrzeni dobrego bycia, którego organizatorem są bydgoskie Młyny Rothera we współpracy z Fundacją Bochińskich.
Wydarzenie skierowane jest do wszystkich miłośników dizajnu - profesjonalistów i profesjonalistek, jak i tych, którzy kochają piękne przedmioty i twórcze podejście do życia. Miejski charakter festiwalu przyciąga zaangażowanych mieszkańców i mieszkanki, którzy są nie tylko użytkownikami, ale i współprojektantami swojego otoczenia.

Pierwsza edycja Bydgoskich Dni Projektowych odbędzie się w dniach 14-15-16 października 2022 r. a wystawy czasowe w jej ramach będzie można zwiedzać do końca grudnia 2022 r. Wydarzenie jest bezpłatne.

Więcej tutaj

XXX Bieg Sztafetowy i VII Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Bł. Ks. J. Popiełuszki

mat. organizatora
mat. organizatora
W pierwszą niedzielę października 2022r., sprzed kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, wystartują uczestnicy dorocznego biegu, aby upamiętnić 38 rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

19 października 1984r. ks. Jerzy wyruszył w swoją ostatnią drogę z kościoła ŚPB Męczenników, gdzie sprawował Eucharystię, a po niej podczas modlitwy różańcowej wygłosił rozważania stanowiące kwintesencje jego ludzkiej i kapłańskiej drogi. Z Bydgoszczy wyruszył samochodem w drogę powrotną do Warszawy. W Górsku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, porwany, torturowany i zamęczony na śmierć. Zmasakrowane ciało zostało wrzucone do Wisły na tamie we Włocławku. Ks. Jerzy miał 37 lat.

Kilka lat po tej zbrodni, kiedy upadł komunizm zrodził się pomysł, aby ostatnią drogę ks. Jerzego upamiętnić poprzez wydarzenie o charakterze religijno-sportowym. I tak w 1992r odbyła się pierwsza edycja Biegu Sztafetowego Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki. Jego trasa prowadziła z Bydgoszczy na tamę we Włocławku. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem był, nieżyjący już Eugeniusz Połtyn, prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Orzeł”. Kilka lat później w organizację biegu włączył się NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski. Od 2000r w biegu bierze udział młodzież szkolna a impreza przestała mieć zasięg czysto lokalny, zaczęły zgłaszać się drużyny z innych regionów Polski. Od 2014r do grona organizatorów dołączyła Fundacja Światło-Życie, a dwa lata później nastąpiła zmiana trasy. Od tej pory wiedzie ona z Bydgoszczy do Górska. A że długość tej trasy to 42km, zatem pojawiła się myśl o maratonie. I tak jest do dzisiaj.

W tym roku mamy XXX edycję Biegu sztafetowego i VII Maratonu. Większość maratończyków to Bydgoszczanie, natomiast drużyny sztafetowe tradycyjnie przyjeżdżają z: Golubia Dobrzynia, Torunia, Płocka, Inowrocławia, Żnina, Szubina, Słupów, Ostrowa Wielkopolskiego, Solca Kujawskiego czy Chojnic. Po za biegaczami kilku rowerzystów z Rowerowej Brzozy pokonuje trasę na rowerach, pilotując Bieg i podając wodę biegaczom na trasie. Idą też trzy drużyny pieszych, które wyruszają wcześnie rano, aby razem z biegaczami dotrzeć na metę.

Tego dnia organizatorzy oraz drużyny borą udział we Mszy św. o godz. 9.00. Po Mszy św. delegacje składają kwiaty przed obeliskiem bł. ks. Jerzego, następnie proboszcz parafii ŚPBM pobłogosławi uczestników Biegu i wykona komendę startu. Bieg rozpocznie się o godz. 10.15-10.30 a zakończy w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku ok. godz. 15.00. Ostatni etap, ok. 2,5-3 km od krzyża w Górsku do mety wszyscy uczestnicy Biegu pokonują razem.

Ten Bieg różni się od innych biegów tym, że nie jest to bieg na czas. Nie ma rywalizacji indywidualnej ani zespołowej. Jest jeden wspólny cel - oddać hołd Wielkiemu Człowiekowi. Nie ma też wpisowego, a każdy zawodnik otrzymuje koszulkę z podobizna ks. Jerzego oraz pakiet startowy. Na zakończenie Biegu dla wszystkich jest przewidziany gorący posiłek.

Organizatorami Biegu jest Ruch Światło-Życie, NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy.

100 lat Uranii: Astronomia, Kopernik, Wszechświat [zakończony]

mat. organizatora
mat. organizatora
23-24 września odbędzie się w Toruniu specjalna konferencja popularnonaukowa z okazji 100-lecia poświęconego upowszechnianiu astronomii, czasopisma „Urania”: urania.edu.pl/100lat.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Torunia piątek 23 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w godzinach 9:30-10:30 odbędą się przedpremierowe pokazy serialu telewizyjnego „Mała Urania” z udziałem twórców programu (zgłoszenia grup na 100lat@urania.edu.pl).

Tego samego dnia i w tym samym miejscu od godziny 17:45 zapraszamy dorosłych widzów na specjalne wykłady jubileuszowe pn. Jasne i ciemne strony Wszechświata”. Prof. Agnieszka Pollo z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o „Atomach i galaktykach”, a gość specjalny, prof. Zdzisław Musielak z Uniwersytetu w Teksasie, o „Ciemnej materii ciemnej energii”. Po wykładach usłyszymy koncert z wykorzystaniem autentycznych dźwięków Wszechświata w wykonaniu zespołu „Voices of the Cosmos”.

Wstęp na sesję wieczorną od 17:45 wolny.

Dwumiesięcznik „Urania” jest jednym z najstarszych polskich czasopism i jednym z trzech najstarszych na świecie tytułów poświęconych upowszechnianiu astronomii. Czasopismo redagowano w Warszawie, Lwowie i Krakowie. Od ponad 30 lat redakcja korzysta z gościny obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jest najstarszym tytułem ogólnopolskim wydawanym w województwie kujawsko-pomorskim. Współcześnie, Urania stała się medialnym centrum popularyzacji wiedzy o Wszechświecie w polskiej prasie, telewizji i internecie.

STRONA KONFERENCJI: www.urania.edu.pl/100lat
PORTAL URANII: www.urania.edu.pl;
BIEŻĄCY NUMER: https://www.urania.edu.pl/urania/urania-nr-3-4-2022
FILM O URANII: https://youtu.be/j4nh5WeQ4-k
MAŁA URANIA: https://www.youtube.com/c/Ma%C5%82aUrania
WINIETA URANII: www.urania.edu.pl/logo
ARCHIWUM URANII 1919-2019: www.urania.edu.pl/archiwum
ASTRONARIUM, ASTRONOMIA NIEPODLEGŁA, URANIATV: www.youtube.com/AstronariumPl
NAJWAŻNIEJSZE DATY: https://www.urania.edu.pl/zasoby/historia-uranii.html
1234567