Sobota, 19 czerwca 2021 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
Polskie Radio PiK » Patronaty
Brodnica

WYDARZENIA


Dziewczynka z herbacianych pól

Teatr Kameralny w Bydgoszczy 18 czerwca o 17:00 w sali kameralnej Opery Nova pokaże premierowo spektakl „Dziewczynka z herbacianych pól”. To ostatnia premiera teatralna tego sezonu, a spektakl będzie można zobaczyć w weekend 19-20 czerwca: w sobotę o 15:30 i 17:00, a w niedzielę o 12:00. Wydarzenie honorowym patronatem objęła Ambasada Republiki Indonezji w Polsce.

„Dziewczynka z herbacianych pól” to sztuka oparta na balijskich opowieściach. Historię na potrzeby polskiego widza zaadaptował Arkadiusz Klucznik, odpowiedzialny również za reżyserię spektaklu. Widzowie poznają Ayu, dziewczynkę z wyspy Bali, oraz jej rodzinę – matkę i ciotki. Mieszkanka wsi leżącej nieopodal góry Agung wspólnie z lekarzem oraz zwierzętami poszukuje lekarstwa, które pomoże jej mamie, Ketut, nawiedzonej przez ducha choroby. Dzielna Ayu, pomimo ułomności wzroku, podejmuje się niebezpiecznej wyprawy i poszukiwania jaskółczych gniazd, podstawy lekarstwa niezbędnego do uratowania Ketut. Podróż jest dla niej niezwykłą nauką, a razem z nią tajemniczą, odległą wyspę eksplorują odbiorcy spektaklu.

Krajowe Dni Pola, Minikowo 2021

Organizatorami wydarzenia są Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy przy współpracy ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie (COBORU) oraz Polską Izbą Nasienną.

Patronat honorowy objęli pan Grzegorz Puda - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pan Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz pan Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Głównym celem Krajowych Dni Pola 2021 (KDP) będzie prezentacja dorobku polskiej hodowli roślin oraz osiągnieć instytutów naukowych, uczelni i podmiotów obsługujących rolników.

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików we florecie dziewcząt i chłopców [zakończone]

Uczniowski Klub Sportowy przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy oraz MDK 5 po raz pierwszy otrzymali możliwość organizacji Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików we florecie dziewcząt i chłopców.
Prawo startu w Mistrzostwach zgodnie z wymogami bezpieczeństwa Polskiego Związku Szermierczego mają wszyscy zawodnicy kategorii wiekowej młodzika (roczniki 2007, 2008, 2009); dopuszcza się start w drużynie 1 zawodnika z rocznika 2010. Zawody zostaną rozegrane zgodnie z przepisami FIE i regulaminem PZS. W Mistrzostwach weźmie udział ok. 250 zawodników z całej Polski. Zawody odbędą się bez udziału publiczności, ale będzie można je śledzić na stronie www.pzszerm.pl . Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objęli Rafał Bruski Prezydent Bydgoszczy oraz Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, XVIII edycja

Plakat Bydgoszcz, mały format
Plakat Bydgoszcz, mały format
15 czerwca obchodzimy ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. To już 18. edycja wydarzenia promującego książkę i czytelnictwo. Fundacja Bookcrossing Polska zaprasza wszystkich miłośników literatury do współtworzenia tego uroczystego dnia. Pokażmy, że książka otwiera umysły, rozbudza pasje i marzenia.
Każdy może wziąć udział w tegorocznych obchodach i dzielić się radością czytania. Świętuj razem z nami!

1. Czytaj literaturę w plenerze.
2. Zrób zdjęcie swojej ulubionej książki.
3. Zmontuj krótki filmik wędrówki wybranej książki – może ona być przekazywana z rąk do rąk, może podróżować między półkami bookcrossingowym czy biblioteczkami plenerowymi … A może masz inny pomysł?
4. Nagraj film, czytając ulubioną książkę.
5. Zdjęcia lub filmy wrzuć na swój facebookowy profil, a post otaguj hasthagiem #swietowolnychksiazek, #bookcrossing. Materiały podeślij także e-mailem na skrzynkę Fundacji Bookcrossing Polska.

Proszę słonia [zakończone]

Po długiej przerwie instytucje kultury wracają do organizacji wydarzeń na żywo. Teatr Kameralny w Bydgoszczy z przyjemnością zaprasza więc na spektakl plenerowy z udziałem publiczności. Już 29 maja o godzinie 17:00 w amfiteatrze przy Operze Nova będzie można zobaczyć przedstawienie „Proszę słonia!” w reżyserii Arkadiusza Klucznika, w którym wystąpi niemal cały zespół aktorski. Będzie to premierowy pierwszy pokaz z udziałem widowni na żywo – w lutym tego roku odbyła się premiera spektaklu online, na teatralnym kanale YouTube. Okazja zatem nie lada – Słoń Dominik po raz pierwszy zaprezentuje się widzom bez pośrednictwa monitorów.

25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt „Na granicy”

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt po raz pierwszy w historii odbywa się w dużej części (cały program międzynarodowy) online. Są to zarówno spektakle zarejestrowane, które możemy obejrzeć w formie wideo, filmy dokumentalne, a także interaktywne przedstawienia grane na żywo poprzez platformę do telekonferencji Zoom. Na Zoomie właśnie odbędzie się premiera specjalnie przygotowanego pod to medium spektaklu #FollowTheRabbit – przygotowanego w klimacie gier escape room przez Teatr Horzycy.

Festiwal rozszerzone został także w czasie – potrwa ponad trzy tygodnie (22 maja-12 czerwca). W drugiej części, ze względu na rozluźnienie obostrzeń, prezentowane będą spektakle na żywo w Teatrze Horzycy. Są to spektakle z Polski, w tym dwie produkcje Teatru Horzycy (Biblia: Próba zrealizowaną przez ekipę ze Słowenii pod wodzą Jerneja Lorenciego – nagrodzonego za Iliadę na MTF Kontakt w 2016 r. i Testament Marii reż. Piotr Kurzawa – nagrodzony na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w 2019 r.).

Poetycka noc w Krzywogońcu

Fundacja czAR(T) Krzywogońca zaprasza 26 czerwca od godziny 16 do białego rana w malownicze Bory Tucholskie do wioski Krzywogoniec. Przed nami wyjątkowa, poetycko - muzyczna impreza, czyli Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły połączony ze Świętojańskim Poezjowaniem nad jeziorem.

A w programie…

Popołudniowy Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły w Galerii Krzywogoniec 53. O fascynacjach przyrodą w poezji opowiedzą wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek oraz kulturoznawca z Krakowa, mgr. Beata Anna Symłon. Gawędą o wilkach i innych zwierzętach leśnych, Marcin Kostrzyński wprowadzi nas w klimat wieczoru.

Podczas finału IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złotą Pszczołę”, złota, srebrna i brązowa pszczoła pofruną do zwycięzców . Wyjątkowe statuetki, od 4 lat wykonywane przez artystę Jana Czupryniaka, powstają specjalnie na tę okazję. By gościom Krzywogońca nie zabrakło sił, poczęstunek przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich. W menu dania regionalne oraz coś z kuchni paleo-wegańskiej, bogatej w zdrowe tłuszcze, błonnik i antyoksydanty. Sami zdziwicie się ile można wymyśleć, na przykład z pokrzyw.
1234